Vizuelna priča duha, tradicije i navika ovog podneblja
Admin | 18 Feb 2025
Marina Banović, crnogorska modna kreatorka, predstaviće u Italiji svoje modele u kojima tradicionalno obrađuje temu nacionalnih kostima
Vizuelna priča duha, tradicije i navika ovog podneblja Fotografija je preuzeta sa interneta
Crnogorska modna dizajnerka Marina Banović predstaviće svoju kolekciju početkom marta u Italiji i to u okviru platforme MadMood Milano Fashion Week, koja organizuje modne događaje u okviru milanske Nedjelje mode.
O tome šta je pripremila za italijansku, ali i svjetsku publiku koja će posjetiti Milano tokom ove modne manifestacije, te kako je došlo do prilike da ponovo u toj zemlji predstavi svoje radove, Banović je pričala u intervjuu za “Vijesti”.
“Moji radovi biće predstavljeni 3. marta, a ja ću tamo boraviti od 1. do 4. marta. Saradnja se nastavila nakon mog gostovanja na jugu Italije prošle godine sa tri revije. Srđa Lubarda (direktor Modne komore Crne Gore i organizator manifestacije Montenegro Fashion Week) je tada dobio zahvalnicu za promociju modnih dizajnera iz Južne Italije u Crnoj Gori. I on se zaista trudi već godinama da naša crnogorska modna platforma dobije malo ozbiljniju dimenziju, koliko smo u mogućnosti. Oni su to prepoznali kao dobar vid saradnje. Tada smo boravili 5-6 dana na jugu Italije i tada su mi najavili da ću dobiti poziv za ovu godinu”, prisjetila se Banović.
U međuvremenu, svoje radove crnogorska kreatorka je predstavila i u Moskvi, a kako kaže za Milano priprema novih deset modela koji su nastavak te priče.
“Takođe su nekonvencionalni, rađeni su kao savremeni odjevni komad, ali sadrže elemente starih nacionalnih kostima. Samo se nastavlja priča, koja je samo donešena na malo drugačiji način u smislu kolora, sada su mnogo toplije nijanse poput braon i boje zlata”, opisuje ona.
“Ono što je karakteristično i interesantno je da sam ja posljednjih nekoliko godina dosta pričala o vuni koja se baca, sa njom se zagađuje životna okolina, jer nema otkupa na sjeveru. I sada u Moskvi sam se na predavanju bavila tom temom, i zato sam uključila vunene džempere, ne od vunice, već baš neobrađene ošišane vune i imam nekoliko modela koji su izrađeni upravo od toga materijala”, ističe Banović i dodaje da su sve dorade rađene ručno i u temi su nacionalnog kostima.
“Jasno se definiše i provlači motiv sa džamadana iz crnogorskog pravoslavnog kostima, tu su i floralni motivi na tim džemperima, kompletno dva tri kompleta idu sa tematikom albanske džubelete koja je vrlo prepoznatljiva u formi. Imamo i pantalone sa tematikom muslimanskog nacionalnog kostima i jelek. I imamo ručno tkani plise koji je karakterističan za srpsku suknju, odnosno iz njihove nošnje, a sa Kosova ručno tkani ćenar. Modelima je pokriven cijeli region, odnosno Balkan. Imam i jedan hrvatski kostim iz Slavonije, za koji razmatram da li ću ga uključiti u kolekciju”, nabraja sagovornica “Vijesti”.
Za nakit koji prati modele, zadužena je Olga Svedotova.
“Nakit je vrlo zanimljiv i interesantan, ručno je rađen. To je bijeli ‘look’ koji smo redizajnirali i imala sam ga u postavci moje prve kolekcije prije dvadeset godina. Autentičan je i posebno rađen za ovu priliku. Sve su tkanine ručno tkane, restaurirani su stari nacionalni kostimi, tu su forma zubuna, korete, jeleka, džubelete... to je ta tematika iz koje se ne izlazi, ali je opet sada potpuno drugačija”, ističe modna dizajnerka.
Sa istom kolekcijom, ali u proširenom izdanju, otvoriti i crnogorsku Nedjelju mode na proljeće.
“Ja sam na sve te modele ponosna, jer nisu prodajni i komercijalni, već nešto što je lijepo i interesantno za izlaganje i donosi duh, tradiciju i navike ovog podneblja sa kojem sam ja - vrlo male Crne Gore, ali živopisne, jer imamo tri nacionalna kostima i identiteta, vrlo izražena i sačuvana”, zaključuje ona i ističe da će muzička podloga biti pjesma posvećena pravoslavnom manastiru u Albaniju, u Elbasanu - Sv. Jovan Vladimir, te će i muzika “pokriti” cijeli region.
Na pitanje koliko se italijanska publika razlikuje od crnogorske, Banović odgovara da je prva razlika upravo u njenom pristupu.
“Ono što ja radim je različito, ne idem sa namjerom da to tržište dobijem za prodaju, jer ono što ja nosim više liči na instalacije i izložbene modele i prijemčivo je oku za gledanje i analiziranje i stavlja akcenat na očuvanje starih zanatskih vještina. Italijanskoj publici je to interesantno. Stoga se oni iznova oduševljavaju. Tako je bilo i prošle godine kada sam predstavila modele izrađene od konoplje, lana i ručno tkanih materijala koje sam u Albaniji otkupljivala. To predstavljanje je pratila pjesma Boža Vreća ‘Po ladu, po zaladu’ i oni su bili oduševljeni i muzikom, i materijalima...”, prisjetila se ona.
Banović iza sebe ima dvije decenije rada u modnoj industriji, a kako kaže, ni na početku karijere nije imala tremu prije predstavljanja radova, te je stoga ne očekuje ni sada.
“Nisam od onih koji imaju tremu, a u svom timu imam i one koji bi do posljednjeg dana nešto šili i vezli, radili iznova i popravljali, preispitivali se. Ja nemam taj momenat, sve ranije uradim i završim i onda sam mirna. To tako funkcioniše već 20 godina i ništa se nije promijenilo. Nema čak ni treme pred samu reviju ili izložbu, pa čak ni sada u Moskvi, što je bilo nešto potpuno novo i neistraženo za mene, gdje je bio veliki broj dizajnera koji su se bavili sličnim radom. Gdje su došli ljudi iz cijelog svijeta koji se bave nacionalnim kostimima, istraživanjima i gdje možete da odmjerite da li ste im ravni, pa ni tada nisam imala tremu, jer vrlo stabilno stojim iza svojih radova, skica, izjava... i to su priče, koje nisu literalne, već vizuelne”, nastavlja ona.
Crnogorska modna kreatorka izrađuje i komercijalne kolekcije, umjetničke za predstavljanje u inostranstvu, često kreira i uniforme za kompanije ili crnogorske sportiste odnosno reprezentacije, a pored svega toga predaje i kao profesor. Sve to, kako kaže, postiže uz pomoć svog tima.
“Imam dobar tim koji radi sa mnom i koji se ne eksponira, ali ja volim da ih pohvalim, jer su vrlo odgovorni, ponekad više i od mene, precizni su kada se radi o datumima i rokovima”, kaže profesorica u SSS “Spasoje Raspopović”, te koristi priliku da pohvali i svoje učenike.
“Svake godine upisujemo novu generaciju modnih dizajnera i krojača, i sa njima imamo puno aktivnosti. Posljednje što smo radili je saradnja sa Prirodnjačkim muzejem. Oni su uradili kolekciju od 20 modela inspirisanih zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama. Izložba je bila na Cetinju, a sada u nedjelju ćemo je u saradnji sa Nacionalnim parkovima, TO Žabljak i Nacionalnom turističkom organizacijom predstaviti na Durmitoru. Dodatno imamo i vannastavne aktivnosti i humanitarni rad, pa su izrađivali i igračke i vrlo su aktivni”, ispričala je Banović.
Bonus video:
Tekst preuzet sa interneta ne oznacava nase miseljenje nase redakcije. Autor vijesti vijesti.me mi dajemo licno misljenje o svakoj vijesti.
Ova vest ima 6842 karaktera sto je za 94% vece od proseka.
Ovo je trenutno 71940 vest
NE PROPUSTITE
Priznanje za Lubardu i crnogorsku Nedjelju mode
Za sve korisnike Premium Mastercard kartice, 20. i 21. juna 2024. godine popusti do 50%
Bogat program Nedjelje mode
Modom protiv karcinoma dojke
Marina Banović MadMood Milano Fashion Week Modna komora Crne Gore Olga Svedotova
Komentari
Ostavi komentar
Grafik posecenosti