Za naknade više od 125.000 eura: U Glavnom gradu 17 bivših funkcionera primalo apanažu u 2024. godini
Admin | 09 Mar 2025
Ines Mrdović: Ni petu godinu od pada DPS-a nove vlasti nijesu ništa uradile da promijene ovu nedopustivu privilegiju funkcionera. Nikola Đurašević: Na osnovu čega se bivšim funkcionerima garantuje sigurnost u vidu višemjeseč
Za naknade više od 125.000 eura: U Glavnom gradu 17 bivših funkcionera primalo apanažu u 2024. godini Fotografija je preuzeta sa interneta
U Glavnom gradu 2024. godine na ime naknada za 17 bivših funkcionera isplaćeno je ukupno 125.665,99 eura.
Svima je nadoknada u visini posljednje zarade pripala na osnovu člana 60 Zakona o državnim službenicima i namještenicima. Ovaj član predviđa da lice koje nije raspoređeno, u roku od jedne godine od dana prestanka mandata, ima pravo na naknadu u visini zarade koju je imalo u posljednjem mjesecu vršenja poslova radnog mjesta na kojem je bilo imenovano, odnosno postavijeno. Pravo na naknadu može da se produži za još jednu godinu, ako se u tom vremenu stiče pravo na penziju.
“Iako je pažnja javnosti uglavnom usmjerena na državne funkcionere, realnost je da lokalne samouprave takođe isplaćuju naknade bivšim funkcionerima, čak i kada za to ne postoji stvarna potreba. To dodatno opterećuje budžete opština koje se ionako suočavaju sa finansijskim problemima, dok istovremeno građani ostaju uskraćeni za bolju infrastrukturu, kvalitetnije javne usluge i druge razvojne projekte”, naglašava Nikola Đurašević, saradnik na programima u Centru za građansko obrazovanje (CGO).
Ovu mogućnost u Podgorici su iskoristili su, između ostalih, Marjan Junčaj, nekadašnji menadžer Glavnog grada, Časlav Vešović, zamjenik gradonačelnika, i Đorđe Suhih, predsjednik Skupštine Glavnog grada.
Naknadu je primao i mr Goran Janković, koji je razriješen funkcije komandir Službe zaštite i spasavanja Glavnog grada, kao i Filip Aleksić, glavni gradski arhitekta kome je prestao mandat na lični zahtjev.
Na spisku su još i Miloš Novović, načelnik Komunalne policije, Milan Šupić, direktor Uprave lokalnih javnih prihoda, Staša Šestović, zamjenik zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Glavnog grada, Džemal Lekić, direktor Centra za informacioni sistem, kao i Mitar Jakšić, pomoćnik direktora za poslove terenske kontrole i odjeljenja za opšte i pravne poslove Uprave lokalnih javnih prihoda Glavnog grada.
Ovu zakonsku mogućnost iskoristili su i čelni ljudi nekih sekretarijata poput Dragice Milačić, sekretarke Sekretarijata za lokalnu samoupravu, Zekerije Fatića, sekretar Sekretarijata za podršku biznis zajednici, Marka Rakočevića, sekretar Sekretarijata za komunalne poslove, Lazarele Kalezić, sekretarke Sekretarijata za saobraćaj, Tatjane Krivokapić, pomoćnice sekretara Sekretarijata za saobraćaj, Milke Šćepović, pomoćnica sekretara u Sekretarijatu za komunalne poslove.
U 2025. godini funkcionersku naknadu će primati i bivša gradonačelnica Olivera Injac. Odbor za izbor i imenovanja Skupštine Glavnog grada, na sjednici održanoj sredinom januara, donio je odluku da bivša gradonačelnica Podgorice dobija naknadu u periodu od godinu u iznosu posljednje mjesečne plate.
Suma od 125.000 eura koja je isplaćena u Glavnom gradu tokom 2024. godine za 17 bivših funkcionera je samo dio onog što se za ove svrhe isplaćuje u lokalnim samoupravama, kaže Đurašević.
“Posebno bi bilo zanimljivo vidjeti i strukturu onih kojima je to isplaćeno, ali i znati razloge njihovog napuštanja funkcija. Naime, nije rijedak slučaj da se ovo radi namjenski, odnosno da partije pred izbore prave određene izmjene upravo kako bi obezbijedile da je veći broj njihovih funkcionera ili članova obezbijeđen. Takođe, vrlo bi bilo interesantno da imamo presjek i koliko su vremena, recimo, ti funkcioneri u Glavnom gradu proveli na funkciji zbog koje su kasnije dobili privilegiju na godinu dana plaćenog nerada”, objašnjava Đurašević.
U Opštini Kotor naknade su primali Snežana Jovanić, direkorica Direkcije za uređenje i izgradnju Kotora, Rato Brajković, pomoćnik direktora Direkcije za uređenje i izgradnju, Vladimir Jokić, bivši i sadašnji predsjednik Opštine, potpredsjednici Opštine Nebojša Ševaljević i Siniša Kovačević.
Brajković je primio ukupno 12.631,49 eura, Jokiću je isplaćeno u decembru 1.413,28 eura, Ševaljeviću 1413,28, Kovačeviću 1.416,67 eura, a Jovanić je inkasirala 1.331,81 euro.
U Herceg Novom funkcionersku naknadu primali su tokom 2024. godine Milan Isaković, sekretar Sekretarijata za ekologiju i energetsku efikasnost, Marina Sekulić, glavna gradska arhitektica i Borislav Obradović v.d. načelnika Komunalne policije.
U Tivtu pravo na naknadu su stekli Rita Mitrović, v.d. direktorka Direkcije za imovinsko-pravne odnose Opštine Tlvat, Andrija Petković, potpredsjednik Opštine, Patricija Pobrić, menadžerka Opštine Tivat, i Marko Popović, glavni gradski arhitekta.
Opština Tuzi po istom osnovu isplatila je u 2024. godini Sabahetu Spahiću 4382,58 eura, a Harisu Ramoviću 4.281 euro.
Funkcionersku naknadu u Opštini Žabljak u 2024. godini primali su Vasilije Jakšić, Milika Ostojić i Vidoje Tomčić. Njima je isplaćeno ukupno bruto 41.297,96 eura.
U Mojkovcu je funkcionerska naknada isplaćivana Joviću Markoviću i Predragu Zejaku.
U Nikšiću naknadu je primala jedino Biljana Vučurović, bivša glavna administratorka. Njoj je isplaćen bruto iznos od 5.125, 74 eura.
Funkcionersku naknadu u Andrijevici je 2024. godine primao jedino Mladen Đukić, nekadašnji predsjednik Skupštine opštine,
Funkcionerske naknade nisu isplaćivane u Bijelom Polju, Plužinama i Šavniku.
Funkcionerske naknade su već duže vremena u epicentru javnosti. Akcija za socijalnu pravdu (ASP) uputila je prije tri godine inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti odredbi Zakona o zaradama u javnom sektoru. Centar za građansko obrazovanje (CGO) je u februaru 2022. Skupštini dostavio predlog mjera u cilju ograničavanja ovih benefita, a u decembru 2023. godine isti predlog upućen je članovima novog skupštinskog Odbora za politički sistem i pravosuđe.
Nacrtom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru predložene su izmjene uključuju skraćivanje perioda za isplatu naknada sa jedne godine na tri mjeseca, ukidanje mogućnosti produženja ove naknade ukoliko funkcioner stiče pravo na penziju u periodu u kojem je stekao pravo na naknadu, ograničenje iznosa naknade na visinu prosječne neto zarade u Crnoj Gori, umjesto pune posljednje zarade koju je funkcioner primao, kao i ograničenje prava na naknadu ukoliko je funkcija trajala kraće od tri mjeseca, ili ako je funkcioner razriješen ili podnio ostavku, kao i ukoliko se ponašao neetički ili nezakonito.
Ines Mrdović, izvršna direktorica Akcije za socijalnu pravdu, smatra da su funkcionerske naknade poražavajuću i jednu u nizu besprizornih beneficija, koje su omogućene privilegovanim zakonima ustanovljenih iz doba vladavine DPS-a.
“Pri tome je još poražavajuće što, ni petu godinu od pada DPS-a, nove vlasti nijesu ništa uradile da promijene ovu nedopustivu privilegiju funkcionera, iako su tokom svog opozicionog statusa obećavale građanima pravednije društvo. Ali izgleda da pred interesom punjenja sopstvenih džepova sve drugo blijedi i da nijednoj vlasti ne pada na pamet da se odrekne bilo koje privilegije”, rekla je Mrdović.
U društvu koje se suočava s različitim vrstama ekonomskih izazova, ovakve isplate, smatra Nikola Đurašević, dodatno produbljuju jaz između privilegovane funkcionerske elite i građana.
“Postavlja se i pitanje - na osnovu čega se bivšim funkcionerima garantuje sigurnost u vidu višemjesečnih isplata, dok neki drugi radnici, nakon isteka ugovora ili otkaza, odmah ostaju bez primanja? Sistem koji održava ovakve razlike nije sistem koji radi u interesu građana, već u interesu povlašćene manjine. Takođe, to ne odražava ni odgovoran odnos prema budžetu.
Ona smatra da za centralni, i za lokalni nivo naknade treba urediti na način da se omoguće u trajanju od maksimalnih tri mjeseca po prestanku funcije u odnosu na prosječnu zaradu u organu, ustanovi ili instituciji gdje su bili zaposleni, a ne kao sada prema zaradi koji su primili posljednjeg mjeseca prije prestanka funkcije, i nipošto godinu dana. Ko bi vas u privatnom sektoru plaćao godinu, a da ne radite ništa, pita se Mrdović.
“Tačno je da se najviše ističe državni nivo kad je riječ o tzv. funkcionerskim nadoknadama, ali lokalni nivo nije bez gotovo identičnih nedostatnosti. Činjenica da su lokalni funkcioneri uglavnom manje u fokusu javnosti, kao i da se radi o manjim fluktuacijama i sumama, ne umanjuje problem koji predugo izbjegavaju riješiti donosioci odluka”, ističe Nikola Đurašević.
On smatra da Izmjene Zakona o zaradama u javnom sektoru treba da prepoznaju specifičnosti lokalnog nivoa, ali ne na način koji bi omogućio zadržavanje privilegija, već upravo suprotno - da bi ih ograničile ili u potpunosti eliminisale.
“Suštinska reforma u ovoj oblasti treba da ide ka ukidanju ovih naknada, jer ne postoji nijedan ubjedljiv razlog da se one zadrže, pogotovo kada uporedimo Crnu Goru s drugim državama koje ih odavno nemaju ili su ih svele na strogo kontrolisane izuzetke. Upravo kroz veći nadzor i transparentnost u radu lokalnih samouprava moguće je osigurati da javni novac ne bude korišćen za održavanje privilegovanih struktura, već za stvarne potrebe građana”, objašnjava Đurašević.
Ines Mrdović, međutim, nije ubijeđena da će se vlast, uprkos najavama zakonskih izmjena, korjenito reformisati ovu oblast.
“Ne vjerujem da će imati političke volje da se ovo pitanje u skorije vrijeme riješi na društveno pravedan način, jer je ovo klasična funkcionersko-partijska država gdje politički interesi potiru sve drugo”, skeptična je direktorica ove NVO prema najavljenim zakonskim izmjenama.
“Vijesti” su do podataka o isplatama funkcionerskih naknada došle zahvaljujući aplikaciji MANS-a “Pitajte institucije”.
Vrlo bi bilo interesantno da imamo presjek i koliko su vremena, recimo, ti funkcioneri u Glavnom gradu proveli na funkciji zbog koje su kasnije dobili privilegiju na godinu dana plaćenog nerada, naglašava Nikola Đurašević
Nije dovoljno mijenjati samo Zakon o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, već paralelno i Zakon o državnim službenicima i namještenicima, ističe Ines Mrdović.
“Upravo ovaj Zakon sadrži jedno krajnje kontroverzno rješenje gdje lice iz visoko rukovodnog kadra, koje od starješine organa dva puta zaredom dobije ocjenu ‘ne zadovoljava’ takođe ostvaruje pravo na naknadu. Podsjetiću da se ocjena ‘ne zadovoljava’ zakonski definiše ‘kada lice nije pokazalo prosječne sposobnosti u organizaciji rada i rukovođenju, niti prosječne sposobnosti u saradnji i komunikaciji sa drugim organima, odnosno zaposlenima, kao ni druge sposobnosti za efikasnu realizaciju radnih zadataka’. Paradoks je da se lice iz visokog rukovodnog kadra koje ne zadovoljava u radu nagrađuje funkcionerskom naknadom”, naglašava direktorica Akcije za socijalnu pravdu.
Bonus video:
Tekst preuzet sa interneta ne oznacava nase miseljenje nase redakcije. Autor vijesti vijesti.me mi dajemo licno misljenje o svakoj vijesti.
Ova vest ima 11059 karaktera sto je za 13% vece od proseka.
Ovo je trenutno 74522 vest
NE PROPUSTITE
Neću konkurs, hoću štanc...
Podgorica: Uhapšen osumnjičeni za seksualno uznemiravanje maloljetnika
Podgorica: Gradski prevoz po redu vožnje od nedjelje
Policija provjerila dvije škole u Podgorici nakon dojave o bombi, prijetnje bile lažne
Boje jutra: Zašto je Veliki petak važan hrišćanima?
Glavni grad Glavni grad Podgorica Podgorica Goran Janković Nikola Đurašević Ines Mrdović Marjan Junčaj Časlav Vešović Đorđe Suhih Filip Aleksić Miloš Novović Milan Šupić Staša Šestović Džemal Lekić Mitar Jakšić Dragica Milačić Zekerija Fatić Marko Rakočević Lazarela Kalezić Tatjana Krivokapić Milka Šćepović Olivera Injac Opština Kotor Kotor Snežana Jovanić Rato Brajković Vladimir Jokić Nebojša Ševaljević Siniša Kovačević Opština Herceg Novi Herceg Novi Milan Isaković Marina Sekulić Borislav Obradović Tivat Opština Tivat Rita Mitrović Andrija Petković Patricija Pobrić Marko Popović Tuzi Opština Tuzi Sabahet Spahić Haris Ramović Vasilije Jakšić Žabljak Opština Žabljak Milika Ostojić Vidoje Tomčić Opština Mojkovac Mojkovac Jović Marković Predrag Zejak Biljana Vučurović Nikšić Opština Nikšić Mladen Đukić Andrijevica Opština Andrijevica
Komentari
Ostavi komentar
Grafik posecenosti