Još traže krivca za milionsku štetu: Tužilaštvo od 2021. utvrđuje ko je preplatio opremu za nadzor državne granice
Admin | 15 Apr 2025
Istraga o malverzacijama tokom nabavke elektronske opreme za nadzor granice, zbog kojih je u martu 2021. godine uhapšeno nekoliko službenika Ministarstva unutrašnjih poslova, ni nakon četiri godine nije dala rezultate; Iz Osnovnog državno
Još traže krivca za milionsku štetu: Tužilaštvo od 2021. utvrđuje ko je preplatio opremu za nadzor državne granice Fotografija je preuzeta sa interneta
Istraga o malverzacijama tokom nabavke elektronske opreme za nadzor granice, zbog kojih je u martu 2021. godine uhapšeno nekoliko službenika Ministarstva unutrašnjih poslova, ni nakon četiri godine nije dala rezultate - još se ne zna ko je sa milion i sto hiljada eura platio pet puta jeftinije uređaje od predviđenih i na njih lijepio lažne oznake.
Iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici Vijestima su odgovorili da preduzimaju sve zakonom predviđene mjere i radnje u tom predmetu, te da su tražili međunarodnu pravnu pomoć.
“Obavještavamo Vas da postupajući državni tužilac u navedenom predmetu preduzima sve zakonom predviđene mjere i radnje. Između ostalog, u pomenutom predmetu je zatražena međunarodna pravna pomoć. Predmet se nalazi u postupku izviđaja. Radi zaštite interesa postupka, za sada nije moguće saopštiti više detalja”, kazali su iz tužilaštva kojim rukovodi tužilac Duško Milanović.
Nijesu odgovorili na dodatno pitanje da li trpe pritiske zbog tog predmeta.
Članovi tenderske komisije za sprovođene javne nabavke opreme za praćenje granica Tatjana Drobnjak, Vojin Rondović i Zoran Milić, članovi Komisije za praćenje realizacije tog ugovora Bojana Lučić, Ivan Glomazić, Jurica Žarković i Zoran Lasica uhapšeni su 3. marta 2021. godine.
Tog dana, zbog zdravstvenih razloga, lisice nisu stavljene na ruke Višnji Đurović, odgovornog lica u firmi “For lajt” koja je učestvovala na tenderu, a bavi se prodajom tepiha, ali je i od nje uzeta izjava.
Policija je tada najavila raspisivanje potjernice za Branislavom Krekićem, ovlašćenim zastupnikom kompanije “Makina sekjuriti” iz Beograda, a javnost nikada nije obaviještena da li su i njega uhapsili.
Tu grupu sumnjiče za zloupotrebu službenog položaja, nesavjestan rad u službi, primanje mita...
Dan kasnije održana je konferencija za medije sa koje je poručeno da se nijedan posao u MUP-u nije mogao realizovati bez znanja nekadašnjeg ministra Mevludina Nuhodžića, pa ni nabavka opreme za praćenje granica zbog koje je uhapšeno osam osoba.
Komentarišući navode tadašnjeg državnog sekretara MUP-a Rada Miloševića, Nuhodžić je u martu 2021. godine rekao da očekuje da nadležni do kraja istraže slučaj i ponovio da je ranije, postupajući po anonimnoj prijavi, naložio da se sva dokumentacija dostavi nadležnima.
Dan nakon pompezne konferencije za medije, podgoričko Osnovno državno tužilaštvo ukinulo je zadržavanje uhapšenima, uz obrazloženje da su saslušani svi svjedoci.
Od tada predmet “Granica” je u izviđaju.
Nabavka opreme za nadzor granice koštala je 1.144.850 eura.
Pronevjeru je još 2021. godine otkrila Međuresorska komisije koju je formirao tadašnji ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović.
Nakon hapšenja osumnjičenih objašenjeno je da je riječ o sredstvima EU direktne budžetske podrške kroz šengenski akcioni plan.
Na konferenciji za medije Milošević je prije četiri godine objasnio da su među uhapšenima i dvojica članova međuresorske komisije koju je formirao ministar Sekulović, Žarković i Lasica.
Njih dvojicu terete se za nesavjestan rad u službi, zloupotrebu službenog položaja, a Lasica i za primanje mita.
Čitavu grupu sumnjiče za zloupotrebu službenog položaja, nesavjestan rad u službi, primanje mita.
Sa konferencije, na kojoj su govorili tadašnji potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, Milošević, tadašnji osnovni tužioci Nikola Boričić i Vukas Radonjić i sada suspendovani policajac Dalibor Medojević, bivše rukovodstvo MUP-a optuženo je da su omogućili pristup kamerama trećoj strani.
Milošević je tada ustvrdio da kompanija koja nije crnogorska sa daljine može da pristupi video-nadzoru graničnih prelaza u Crnoj Gori.
Međutim, rečeno je i da oprema nije funkcionalna.
Godinu nakon konferencije na kojoj su se pohvalili rezultatima po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva uhapšen je Dalibor Medojević i to zbog navodnih veza sa šefovima škaljarskog kriminalnog klana, sada pokojnim Igorom Dedovićem i Jovanom Vukotićem.
SDT ga optužuje da je preko kriptovane Skaj aplikacije članovima škaljarskog klana javljao imena inspektora koji ih istražuju, predmete u kojima postupaju, ali i dokle se stiglo u istragama ubistava za koje se sumnjiče vojnici te organizovane kriminalne grupe.
Pred tužiocem i policajcima negirao je da je, sakriven iza nika Radonja, razmijenio na hiljade inkriminišućih poruka sa šefovima škaljaraca.
Prema dokumentaciji Europola on je imao samo devet kontakata sa kojima je komunicirao preko Skaj aplikacije, od kojih su tri broja ubijenog šefa kriminalnog klana Jovana Vukotića, jedan broj njegovog brata Igora Vukotića i jedan broj likvidiranog Igora Dedovića. Ostali nijesu bili identifikovani.
U nalazima Europola indirektno se pominje konferencija na kojoj je Medojević govorio o realizaciji predmeta Granica, tačnije, navedeno je da je tog dana od Jovana Vukotića dobio poruku da mu je milo što ga vidi blizu “brata Abaza” (prim. aut. Dritan Abazović). To je jedini put da je u njihovoj komunikaciji Abazović pomenut.
Lisice na ruke stavljene su mu po nalogu sada uhapšenog specijalnog tužioca Saše Čađenovića, optuženog da je radio za krimi-ekipu suprotstavljenu škaljarcima - kavački klan.
Medojeviću je pritvor ukinut nakon ubistva Vukotića u Turskoj, u septembru 2022. godine.
Godinu i po nakon konferencije uhapšen je i drugi govornik sa tog skupa Rade Milošević.
Lisice na ruke stavili su mu pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja, a po nalogu SDT-a, zbog sumnje da je bio u organizovanom lancu koji je krao i švercovao dio cigareta, koje je država tog ljeta zaplijenila u Slobodnoj carinskoj zoni Luke Bar.
Milošević i još nekoliko službenika Uprave prihoda i carina tada su osumnjičeni zbog krivičnog djela stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja i krijumčarenje cigareta.
Optužnica u tom predmetu još nije podnijeta.
Bonus video:
Tekst preuzet sa interneta ne oznacava nase miseljenje nase redakcije. Autor vijesti vijesti.me mi dajemo licno misljenje o svakoj vijesti.
Ova vest ima 6252 karaktera sto je za 17% vece od proseka.
Ovo je trenutno 79537 vest
NE PROPUSTITE
Prijetnji policajcima, određeno mu zadržavanje do 72 sata
Navodno prijetio bivšoj supruzi da će odrobijati, određeno zadržavanje do 72 sata
Ni bomba nije probudila državu: Detektor za metal u Osnovnom sudu u Podgorici nikada nije radio
MPNI: Krivične prijave protiv pet osoba zbog lažnih diploma
Krivična prijava protiv Rožajca koji je prevozio pirotehnička sredstva
ODT Podgorica Osnovno državno tužilaštvo Podgorica Duško Milanović nadzor nadzor granice Branislav Krekić Višnja Đurović Mevludin Nuhodžić Sergej Sekulović Igor Vukotić Igor Dedović Jovan Vukotić Saša Čađenović Rade Milošević
Komentari
Ostavi komentar
Grafik posecenosti